sobota, 1 października 2011

Technika a sztuka w fotografii – foto kursy Lublin - autor fotokursy

Technika a sztuka w fotografii – foto kursy Lublin

camera obscura“Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponad to co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego.” – Ruth Bernhard
Kiedy w starożytności nasi przodkowie używali pudełka z otworem, zwanego „camera obscura” do wyznaczania perspektywy w malarstwie i obserwacji słońca, albo kiedy Girolamo Sardano, pięćset lat temu wstawił w otwór „camera obscura” pojedynczą soczewkę skupiającą tworząc pierwszy obiektyw, nie przypuszczali, że te odkrycia będą kiedyś nie tylko popularne, ale wręcz zbanalizowane.

Dziś niejednokrotnie trzeba walczyć ze zdjęciami sztucznymi, nudnymi i monotonnymi. Ogromna ilość obrazów zalewa nas poprzez Internet i kolorowe gazety. Jednak odnalezienie wśród nich tego, co jest naprawdę dobre nie raz graniczy z cudem. Co zrobić, żeby nasze zdjęcia nie powielały i by znaleźć swój własny styl?
Króluje opinia, że aby zachować indywidualizm, nie należy czytać i oglądać prac innych twórców. Nic bardziej mylnego. To właśnie dzięki zdobywaniu wiedzy, nie powielamy tego, co już było. Dzięki znajomości odkryć mistrzów fotografii, możemy nie wyważać otwartych drzwi, ale bazując na tym, co już zostało odkryte, zacząć kształtować swoje własne spojrzenie na świat.
Musimy jeszcze zgłębić odrobinę techniki, by móc wyrazić na zdjęciu to, co chcemy, a nie to, co akurat nam się uda. Aby poznać metody, dzięki którym w kadrze będziemy umieli wyrazić nasz indywidualizm, musimy czytać, oglądać zdjęcia i szkolić się stale. Sam talent i wrażliwość artystyczna nie wystarczą. Siła wyrazu zdjęcia zależy w dużej mierze od wprawy w posługiwaniu się sprzętem i umiejętności panowania nad obrazem. Bez umiejętności obsłużenia aparatu, nawet najlepsze pomysły nie będą mogły zostać zrealizowane.
Pułapką może się stać kupowanie coraz lepszego sprzętu i zachwycanie się ogromną ilością przedziwnych jego funkcji. Tymczasem to człowiek robi zdjęcie, a nie aparat. Nieważne jest, jakiego użyjemy sprzętu, ale w jaki sposób go użyjemy. Lepiej zastanawiać się nad wpływem czasu i przysłony na głębię ostrości niż nad ilością megapixeli i programami do fotgrafowania zwierząt. Niemal każdy obecny na rynku aparat jest w stanie wykonać poprawne zdjęcie. Ale tylko poprawne, czyli takie jakich mnóstwo oglądamy codziennie. Kreatywność należy wyłącznie do nas.
Kolejnym krokiem do poszerzania zdolności fotograficznych jest rozwój naszego postrzegania. Trzeba tak patrzeć, by widzieć. Tylko dzięki temu będziemy mogli w fotografii przekazać część siebie, wyjątkowość naszego spojrzenia. Mając już techniczne podstawy, powinniśmy jak najczęściej sięgać po aparat i korzystać dynamicznie z nabytej wiedzy. Przełożenie umiejętności technicznych na ciekawe zdjęcia wymaga sporo wysiłku i jest również sztuką.
Jak tworzyć zdjęcia poruszające, pełne emocji i magii światła? Potrzebne jest ciągłe kształtowanie wyobraźni i widzenia fotograficznego. Bez znajomości zasad kompozycji, świadomego wykorzystywania ekspozycji i umiejętności wyboru odpowiedniego oświetlenia, nie ma mowy o kreatywnej fotografii. Tutaj nauka i sztuka są jednością i tylko razem gwarantują udane zdjęcie.
www.fotokursy.com


tekst pochodzi ze strony http://www.artykuly.net.pl/index.php/technika-a-sztuka-w-fotografii-foto-kursy-lublin/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz