sobota, 1 października 2011

fotografia przyrodnicza - autor jarekiiii

Fotografia przyrodnicza

bocian czarnyFotografia przyrodnicza, a w szczególności fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku nie należy do łatwych zadań. Jednak przy odrobinie zaangażowania i poświęcenia każdy ma szanse na wykonanie udanych zdjęć zwierząt lub roślin i uzyskanie przy tej okazji niemałej satysfakcji.
Ponadto prezentacja wykonanych zdjęć dzikich i często rzadkich gatunków zwierząt innym osobom może sprawić nam równie dużo radości co ich robienie. Natomiast dla osób oglądających zdjęcia może być to czasami jedyna okazja do poznania nowych, nieznanych im dotychczas gatunków zwierząt i roślin lub terenów - w przypadku fotografii krajobrazowej.
Poza aspektem czysto fotograficznym przebywanie na łonie dzikiej przyrody jest niewątpliwie źródłem licznych przeżyć estetycznych i duchowych. Często wielogodzinne zasiadki w absolutnej ciszy i bezruchu konieczne, aby nie spłoszyć płochliwych bohaterów zdjęć, są doskonałą okazją do skupienia i kontemplacji. Wszak nie jest dla nikogo tajemnicą, że w dzisiejszych zabieganych czasach coraz trudniej o chwilę spokoju i refleksji.
Często w pogoni codziennego dnia tracimy zupełnie kontakt z otaczającą nas naturą i zapominamy, że wszyscy jesteśmy jej częścią, a nasza egzystencja jest z nią nierozerwalnie związana i od niej uzależniona. Właśnie dlatego fotografia przyrodnicza, a w szczególności fotografia ptaków, które to dzięki rozmaitości form i barw są chyba najbardziej wdzięcznym obiektem do fotografowania, jest dobrą okazją do bliższego zapoznania się z bogactwem otaczającej nas przyrody oraz złożonością ekosystemów.
Jednakże osoba, pragnąca zająć się tą dziedziną fotografii musi mieć świadomość, że sfotografowanie niektórych, szczególnie rzadkich lub płochliwych gatunków zwierząt nie będzie możliwe bez dogłębnego poznania ich zwyczajów, poświęcenia znacznej ilości czasu, a także nabycia odpowiedniego sprzętu, który będzie odporny na trudne warunki atmosferyczne i poradzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych – co z kolei wiąże się z odpowiednimi wydatkami finansowymi.
Popularyzacja fotografii przyrodniczej z pewnością może przyczynić się do lepszego poznania otaczającej nas przyrody i zwiększenia świadomości społecznej w zakresie problemów związanych z ochroną dziko żyjących gatunków. Niewątpliwie prezentacja dzieciom barwnych zdjęć przyrody może przyczynić się również do rozwoju wyobraźni i co najważniejsze wrażliwości na piękno otaczającego nas świata.

tekst pochodzi ze strony http://www.artykuly.net.pl/index.php/fotografia-przyrodnicza/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz